Олександрівська селищна військова адміністрація
Донецька область, Краматорський район. ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА - ПІВНІЧНА БРАМА ДОНБАСУ

ДО УВАГИ НАСЕЛЕННЯ, РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО БЕЗПЕЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ РОСЛИН НА ПРИСАДИБНИХ ТА ДАЧНИХ ДІЛЯНКАХ

Дата: 09.05.2023 16:09
Кількість переглядів: 465

Фото без опису

Розпочався сезон обробки садів та городів хімічними засобами захисту рослин, тому, з метою попередження отруєння пестицидами, захисту населення та довкілля від негативного впливу пестицидів, управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій  області нагадує громадянам, які займаються вирощуванням сільськогосподарських культур на власних присадибних та дачних ділянках, що для обробки індивідуальних садів і городів в межах населеного пункту необхідно застосовувати такі пестициди і агрохімікати, що зареєстровані для роздрібного продажу населенню в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього. Відповідно до статті 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», продаж пестицидів населенню здійснюється у дрібнофасованому вигляді та з обов’язковою наявністю інструкції щодо безпечного їх застосування.
Не купуйте пестициди з лотків, транспортних засобів, а також у невідомих продавців, які не мають сертифіката якості на свій товар. Купуйте пестициди лише у відомих дистриб’юторів та у спеціалізованих магазинах і відомих фірмах котрі добре зарекомендували себе на ринку пестицидів, які мають документи на право зберігання пестицидів і торгівлю ними, й сертифікати відповідності на продукцію, яку реалізують.

Уважно розглядайте етикетку, яка, до речі, має міцно кріпитися до упаковки. Інформація на ній повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням назви постачальника і його адреси в Україні; діючої речовини; назви препарату; номеру партії; ваги або об’єму; дати виготовлення й терміну придатності; найменування фірми-виробника і його адреси; регламенту застосування (норма витрати, культура, об’єкт, спосіб, час обробки, обмеження, терміни очікування, способи знешкодження, заходи безпеки та надання першої медичної допомоги). Обов’язково звертайте увагу на дату виготовлення та термін зберігання препаратів. Не використовуйте препарати у яких закінчився термін придатності. Агрохімічні компанії не фасують свою продукцію пестицидів в ампули, які візуально нагадують медичні ліки, в медичну тару, не випускають в таблетках,  капсулах - це контрабандні пестициди або фальсифікати!!!

Якщо у вас виникли підозри з приводу якості продукції, яку ви маєте намір придбати, не соромтеся поцікавитися у продавця наявністю сертифіката. Неодмінно слід зберігати касовий або товарний чек, адже чек — документ, за яким можна довести свою правоту, тільки тоді у вас буде підстава для висунення претензій.

Найпоширенішим способом застосування пестицидів та агрохімікатів у побуті є обприскування рослин. Підготовку розчинів для обприскування слід проводити на відкритому повітрі, Перед початком робіт детально вивчіть інструкцію до застосування препарату та дотримуйтесь вказаних у ній рекомендацій. Обов’язково використовуйте справні засоби обприскування, попередньо перевіривши їх звичайною водою. Попередьте про проведення обробітку власників суміжних земельних ділянок, сусідів. Обробіток необхідно проводити з використанням засобів індивідуального захисту: в закритому одязі, в гумових рукавичках, захисних окулярах та респіраторах. В межах населеного пункту використання пестицидів дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається. Після закінчення робіт обов’язково прийміть душ та виперіть одяг, ретельно вимийте інвентар від залишків препарату, спочатку холодною потім теплою водою. Зберігайте препарати в недоступних для дітей місцях, герметично упакованими в ізольованих приміщеннях (шафах) подалі від харчових продуктів та кормів. Не можна залишати приготовані розчини для повторних обробок.

Неправильне, невиправдане застосування засобів захисту рослин, порушення умов їх застосування призводить до погіршення самопочуття людей, загального стану їх здоров’я та забруднює довкілля (ґрунт, атмосферне повітря, ґрунтові води – колодязі, поверхневі водойми та їх джерела). Оптимальна ефективність засобів захисту рослин залежить від якості препарату, правильних термінів та акуратного внесення препарату. Лише правильне застосування пестицидів та агрохімікатів у приватних домогосподарствах збереже здоров’я господарів, сусідів та не зашкодить довкіллю.

При потраплянні препарату або його розчину на шкіру – потрібно зняти забруднений одяг, промити уражену ділянку теплою водою з милом або слабким содовим розчином, при потраплянні в очі – ретельно промити їх великою кількістю води. Якщо у вас з’явились симптоми отруєння – негайно зверніться до лікаря. На прийомі у лікаря покажіть етикетку від препарату або повідомте, яким засобом проводилась обробка.

 

Варто звернути увагу на те, що питання застосування громадянами пестицидів на присадибних та дачних ділянках та відповідно заподіяння шкоди сусідам регулюється Земельним кодексом України і підпадає під поняття добросусідських відносин.
При проведенні обробок індивідуальних садів і городів засобами  захисту рослин,  необхідно дотримуватися вимог ст. 103 «Зміст добросусідства» Земельного кодексу України, відповідно якої власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (в т.ч. неприємні запахи). У відповідності до ст. 104 «Попередження шкідливого впливу на сусідню земельну ділянку» вищевказаного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, повітря та інше.

 

Якщо виникає конфліктна ситуація потерпілий негайно звертається до медичного закладу  (якщо завдано шкоду здоров’ю), ОТГ та до  дільничного поліцейського,  в присутності свідків фіксують  завдану шкоду, відбирають зразки пошкоджених рослин (якщо це можливо),  і робочий розчин чи сам препарат та відправляють на дослідження в токсикологічну лабораторію (дослідження всі платні і виконуються за рахунок замовника). Після зібрання всіх доказів (акти обстеження, експертні висновки, тощо),  потерпілий може звернутись до суду про відшкодування завданих збитків. Порушення вимог чинного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

 

 

Управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь