ОЛЕКСАНДРІВСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ГУ ДПСС В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ РОЗ’ЯСНЮЄ: РЕФОРМА ШКІЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ В УКРАЇНІ
З 1 вересня у багатьох шкільних їдальнях в Україні кардинально зміниться меню. План реалізації нової програми харчування в навчальних закладах уже погодила Держпродспоживслужба України. Наразі смачних та корисних страв у раціоні школярів, як анонсувала перша леді України Олена Зеленська, буде близько 160. Зокрема 110 оригінальних рецептів в рамках проєкту Cult Food розробила команда відомого кулінара-експериментатора Євгена Клопотенка.
Харчування – ключовий чинник здоров'я, адже саме з їжею до нашого організму надходять речовини, необхідні для його повноцінного функціонування.
І перше, чого потребує організм, який росте й розвивається, – це білків. З них, як з "цеглинок", складаються всі тканини організму (у тому числі м’язова й кісткова) та всі органи у тілі. Основним джерелом білків є продукти тваринного походження (наприклад, курятина, телятина, риба та молочні продукти), які містять всі незамінні амінокислоти, відомі як "повноцінний" (ідеальний або високоякісний) білок. Найповніше білок засвоюється із м'яса. Звісно, це має бути нежирний сорт. В ідеалі – птиця (курятина чи індичатина). Це пояснює, чому ключовою зміною, яку запровадили у шкільне харчування, є істотне збільшення кількості м'яса у меню.
У нових нормативах чітко зазначені вимоги до жирності м'яса, розписано, якими повинні бути порції для кожної вікової категорії і не лише розтлумачено, скільки разів на тиждень дитина повинна їсти цей продукт, а й в яку пору доби.
Отже, норма нежирної (менш як 15 грамів жиру на 100 грамів) свинини, телятини та яловичини без кісток – три порції на тиждень виключно під час обіду:
для дітей віком від 6 до 11 років – 70 грамів;
віком від 11 до 14 – 100 грамів;
від 14 до 18 – 120 грамів;
Птиці (курятини, індички) без кісток та шкірки – п’ять порцій на тиждень під час сніданку, обіду або вечері + одна порція під час обіду:
для дітей віком від 6 до 11 років – 70 грамів;
віком від 11 до 14 – 100 грамів;
від 14 до 18 – 120 грамів.
Як бачимо, діти повинні з'їдати птиці вдвічі більше, ніж червоного м'яса і на відміну від червоного, птицю дозволяється їсти у будь-яку пору доби, оскільки цей продукт – легко травиться.
Із меню дітей і підлітків прибрали сосиски та ковбаси, надавши перевагу більш здоровій альтернативі – фрикаделькам з м'ясного фаршу (вареним у бульйоні або приготовленими на пару), шніцелям, запеченим у духовці, злегка пікантному чахохбілі з курки з додаванням великої кількості зелені тощо.
В оновленому шкільному меню рекомендується:
Обмежити споживання цукру до 25-50 грамів (до цієї кількості ми зараховуємо також цукор, що міститься у фруктах) і солі - до 2 – 3 грамів на добу (для дітей) та 5 грамів (для підлітків);
Зменшити порції хліба, які дитина з'їдає за один прийом, із 60 – 80 грамів до 30 – 50;
Збільшити у меню присутність молочних продуктів:
– зі 100 мілілітрів молока або кисломолочних продуктів на тиждень до 200 мл молока або 125 мілілітрів йогурту чи кефіру на день;
– зі 100 грамів кисломолочного сиру на тиждень до 125 грамів на день;
– із 30 грамів сметани на тиждень до 25 грамів на день.
Тепер же в українських шкільних їдальнях готуватимуть страви з різних кухонь світу. У них буде мало олії (і, відповідно, мінімум засмажування) та багато овочів. Ці страви цікаво називаються (мінестроне, болоньєзе, мусака), чудово пахнуть (адже приправляються натуральними прянощами) і мають апетитний вигляд. Дитина не їстиме буряк тільки тому, що "МОЗ рекомендує". А от салат із пастою та буряком – цілком.
Харчові звички формуються в дитинстві. Від того, як ваша дитина їсть зараз, залежить, яким буде її харчування, коли вона виросте. Тож хай дитячий раціон буде здоровим!