ДО ВІДОМА ВЛАСНИКІВ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК!
Договір оренди землі — це документ, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ:
- щодо земель приватної власності – за згодою орендодавця та особи, яка вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку;
- щодо земель державної або комунальної власності – на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування – орендодавця, або за результатами аукціону
- на підставі цивільноправового договору або в порядку спадкування.
ІСТОТНІ УМОВИ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ:
- об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- дата укладення та строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальності за її несплату, а також інші умови, встановлені за домовленістю сторін.
Якщо договір не містить хоча б одну із зазначених істотних умов, у майбутньому він може бути визнаний неукладеним у судовому порядку.
У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об’єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.
Інші умови у договорі оренди землі можуть зазначатися лише за згодою сторін.
Укладення договору оренди має важливе значення для орендаря та орендодавця.
Однак часто на практиці земельні ділянки використовують без договору.
Наразі, якщо договір не укладено, він не може пройти державну реєстрацію. А це у відносинах між орендарем та орендодавцем має вирішальне значення для чинності угоди.
Тому, якщо немає договору оренди, орендар не має підстав для користування ділянкою на умовах оренди та сплати коштів саме як орендної плати за таке користування, а орендодавець не має права отримувати орендну плату або вимагати її сплати.
Великим ризиком користування земельною ділянкою без договору є можливість протиправного заволодіння земельними частками та нерухомим майном.
Найголовніший ризик відсутності договору оренди: якщо одна зі сторін порушуватиме досягнуті з вами домовленості, вам буде складно захистити свої права!
Тож, коли будете здавати в оренду земельну ділянку, завжди укладайте договір оренди:
- Прописуйте права та обов'язки орендаря та орендодавця.
- Обов'язково реєструйте договір оренди.
- Не бійтеся говорити: ви повинні висловлювати свої думки та обговорювати ситуації, пропозиції.
Наразі більшість орендарів та орендодавців, які уклали договір оренди, мають впевненість та безпеку в користуванні цією земельною ділянкою, опираючись на законний документ.