ЯК НЕ ОТРУЇТИСЯ ГРИБАМИ?
Отруєння грибами є найбільш важким харчовим отруєнням людини.
За п’ять місяців 2021 року в Україні зареєстровано 19 випадків отруєнь дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 35 осіб, з них 12 дітей. В Донецькій області у 2021 році зареєстровано у червні місяці 2 випадки отруєння грибами (м. Волноваха, м. Бахмут), з них одна дитина 14 років. Тяжкість отруєння грибами обумовлюється тим, що вони містять отруйні сполуки, що вибірково діють на внутрішні органи і системи людини, вражаючи шлунково-кишковий тракт, центральну нервову систему, серцево-судинну систему, печінку та нирки. Із 2 тисяч видів грибів в Україні, їстівними вважаються щонайбільше 500.
Як не отруїтися грибами?
- Навіть якщо ви впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати: жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, дітям до 12 років, людям літнього віку.
- Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торгівельній мережі.
- Не купуйте гриби на стихійних ринках: безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
- Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображенням в різних довідниках: вони не завжди відповідають дійсності;
- Збирайте лише добре знайомі вам гриби: за найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.
- Не беріть занадто молоді чи старі гриби: їх легко переплутати з отруйними.
- Не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві чи зіпсовані, або дуже молоді гриби: у них нечітко виражені морфологічні ознаки.
- Ніколи не збирайте пластинчасті гриби: найчастіше отруйні гриби маскуються під них.
- Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, у міських парках, дворах,балках, лісосмугах, на місцях звалищ, полігонів: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.
- Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.
- Не куштуйте сирі гриби.
- Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді протягом 30 хвилин.
- Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.
- Готуйте гриби протягом першої доби після збирання: гриби підлягають кулінарній обробці в день збору інакше в них утворюється трупна отрута.
- Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Якщо вже трапилася біда і Ви відчуваєте себе погано, або помітили підозрілі ознаки у своїх близьких (блювота, діарея, підвищення температури, слабкість, пітливість, запаморочення, погіршення зору) – викличте «Швидку медичну допомогу» або зверніться до сімейного лікаря.
Памятайте: пильне ставлення до свого здоров’я та здоров’я Ваших близьких – основа для запобігання отруєння грибами!
Відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень
Добропільської міськрайонної філії
ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»