ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА НАГАДУЄ ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ПЕСТИЦИДІВ НА ПРИСАДИБНИХ ТА ДАЧНИХ ДІЛЯНКАХ
З настанням весняно-літнього періоду, коли сезон городніх робіт у розпалі та триває боротьба з шкідниками та хворобами рослин, одним із ефективних засобів є використання пестицидів (інсектициди, гербіциди та ін.) Як правило, найпоширенішим способом їх застосування у побуті є обприскування. Слід пам’ятати, що пестициди є потенційно небезпечними для здоров’я людини і при потраплянні до організму (як правило через органи дихання, шкіру) можуть призвести до отруєнь.
Задля Вашої безпеки та безпеки оточуючих, для правильного та безпечного використання пестицидів та агрохімікатів управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області рекомендує дотримуватись основних правил безпечного використання засобів захисту рослин в приватних домогосподарствах, в межах населених пунктів відповідно до вимог чинного законодавства:
- для обробки індивідуальних садів і городів у межі населеного пункту слід застосовувати біопрепарати, або пестициди, які зареєстровані до роздрібного продажу населенню згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»; забороняється: застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.
- купуйте препарати в спеціалізованих магазинах, відомих фірмах, у дистриб’юторів, які мають документи та сертифікати відповідності на препарати. Обов’язково звертайте увагу на дату виготовлення та термін зберігання. Не використовуйте препарати у яких закінчився термін придатності. Препарати повинні бути фасованими та герметично запакованими.
- застосовуйте препарати в оригінальних фірмових упаковках, що дасть змогу уникнути покупки фальсифікату. Упаковка повинна бути заводською, мати захисні елементи (голограми, захисні плівки, номер партії тощо). Агрохімічні компанії не фасують свою продукцію в ампули, які візуально нагадують медичні ліки, в медичну тару, не випускають в таблетках, капсулах - це контрабандні пестициди або фальсифікати!
- перед початком робіт, до застосування препарату, детально вивчіть інструкцію, яка повинна міститися на етикетці, надрукована чітким шрифтом, українською мовою та відображати регламенти застосування (норма витрати, культура, спосіб, час обробки, термін очікування, способи знешкодження, заходи безпеки).
- обов’язково використовуйте справні засоби обприскування, попередньо перевіривши їх звичайною водою.
- підготовку розчинів для обприскування слід проводити на відкритому повітрі.
- обробки необхідно проводити в закритому одязі, в гумових рукавичках, захисних окулярах та респіраторах.
- не слід проводити обприскування під час цвітіння для запобігання пошкодженню квітів, отруєнню бджіл та корисної ентомофауни, в денний час, жаркі години, проти вітру, під час сильного вітру та під час чи відразу після дощу, найкращий час для обробітку вранці та ввечері.
- застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. В межах населеного пункту дозволяється обприскування ранцевими обприскувачами при швидкості вітру до 4 м/с. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається.
- при потраплянні препарату або його розчину на шкіру потрібно зняти забруднений одяг, промити теплою водою з мило або слабким содовим розчином. При потраплянні в очі – ретельно промити їх великою кількістю води. У разі підозри на отруєння, або при проковтуванні препарату слід негайно звернутися до лікаря з етикеткою з-під препарату.
- під час проведення обробітку забороняється вживати їжу, пити, курити, знімати засоби захисту.
- після обробітку необхідно ретельно вимити інвентар від залишків препарату, спочатку холодною потім теплою водою. Після закінчення робіт обов’язково прийміть душ та виперіть одяг.
- зберігати препарати потрібно в закритих оригінальних упаковках в добре вентильованому захищеному від сонця і вологи місці при температурі не нижче 00С та не вище +350С. Зберігають окремо від продуктів харчування, кормів і питної води. Не допускати можливості доступу до препаратів дітей та домашніх тварин.
Пам’ятайте: дотримання вищезазначених правил є запорукою збереження власного здоров’я, попередження забруднення навколишнього природнього середовища, а робота з пестицидами буде безпечною для оточуючих та допоможе кожному громадянину уникнути конфліктних ситуацій при застосуванні пестицидів на своїх присадибних ділянках та городах, які часто виникають в період застосування пестицидів.
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області