ОБЕРЕЖНО! ГРИП ПТИЦІ!
Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області доводить до Вашого відома, що в Україні зафіксовано спалах пташиного грипу у комерційному господарстві з утримання птиці Фермермеське господарство «С-Колос» Великоновосілківського району.
Швидкі темпи нарощування міжнародних коопераційних зав’язків представляють серйозну загрозу щодо занесення і розповсюдження на території України однієї з небагатьох найнебезпечніших інфекцій – грипу птиці. Вплив на птахівництво призводить до суттєвих економічних збитків (знищення поголів’я птиці, накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, додаткові ветеринарно-санітарні заходи) як в розвинених країнах, так і у країнах, що розвиваються.
03.02.2021 року у комерційному господарстві з утримання птиці Фермермеське господарство «С-Колос» Великоновосілківського району Донецької області зареєстровано спалах вірусу грипу птиці. Буферна зона (захисту): територія навколо неблагополучного пункту (епізоотичного осередку) радіусом 3 км, до якої включено населені пункти: село Федорівка, село Скудне, село Дніпроенергія Волноваського району (бувший Великоновосіліківський). До зони спостереження (нагляду) потрапили: територія навколо неблагополучного пункту (епізоотичного осередку) радіусом 10 км, до якої включено населені пункти: смт. Велика Новосілка, с. Новоочерувате, с. Мирне, с. Одрадне, с. Комар, с. Піддубне, с. Воскресенка, с. Вільне поле, с. Шевченко, с. Бурлацьке Волноваського району (бувший Великоновосіліківський).
Пташиний грип – характеризується гострим лихоманним синдромом, ураженням легень та високою смертністю. Збудником пташиного грипу є вірус типу А (H5N1). Вірус H5N1 є патогенним для людей, безпосередньо інфікує людину, здатний викликати ураження багатьох органів і систем, включаючи мозок і нервову систему, печінку, нирки та ін. Більш стійкий в оточуючому середовищі, ніж вірус грипу людини. Добре витримує низькі температури, не стійкий до дезінфікуючих засобів. Захворіти пташиним грипом можна при контакті з іфікованими птахами, від помету птахів через брудні руки та предмети. Одним із заходів профілактики пташиного грипу є заборона ввезення з уражених регіонів яєць та птиці.
Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!
Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:
- не допускати господарські зв’язки з підприємствами розташованими на території зони захисту та нагляду по грипу птиці;
- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
- утримувати різних види птахів окремо;
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби)