ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧА: ПРОТЕРМІНОВАНИЙ ПРОДУКТ З МАГАЗИНУ
Олександрівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує:
Пам’ятка для населення
Досить часто доводиться зустрічатись з тим, що якість товарів, яке купує населення в різних торгових точках, залишає бажати кращого. У маленьких магазинах та супермаркетах раз у раз можна наштовхнутися на зіпсовані товари та товари з простроченим терміном придатності.
Що таке термін придатності продуктів і як його визначають
Термін придатності – це такий проміжок часу, за який харчові продукти повинні зберігати свої властивості. Тобто вони свіжі, мають природні характеристики і їх можна вживати.
Визначається термін придатності з дати виготовлення до критичної дати вживання, після якої властивості продукту незворотньо змінюються і можуть завдати шкоди здоров'ю людини. При цьому термін придатності повинен включати час, який товар зберігався на складі виробника, час його транспортування до місця реалізації та період його знаходження на складі магазину.
Законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» передбачено, що оператор ринку харчових продуктів, відповідальний за інформацію про харчовий продукт, – це суб’єкт господарювання, під найменуванням якого харчовий продукт вводиться та перебуває в обігу, а для імпортованих харчових продуктів – імпортер. Оператор ринку харчових продуктів зобов’язаний забезпечити наявність і точність інформації про харчовий продукт відповідно до цього Закону.
Оператори ринку харчових продуктів, які не є відповідальними за інформацію про харчовий продукт, не мають права здійснювати обіг харчових продуктів, стосовно яких вони мають інформацію, що ці продукти не відповідають вимогам законодавства щодо надання інформації про харчові продукти.
Оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності не мають права змінювати інформацію, яка супроводжує харчовий продукт, якщо такі зміни можуть ввести в оману кінцевого споживача або в інший спосіб знижують рівень захисту споживача чи погіршують можливість здійснення кінцевим споживачем свідомого вибору.
Згідно із вказаним Законом, інформація про харчові продукти надається державною мовою. Перелік обов’язкової інформації про харчові продукти наведений у статті 6 цього Закону. Одним з обов’язкових пунктів є мінімальний термін придатності або дата «вжити до».
Статтею 18 Закону надаються роз’яснення, яким чином мінімальний термін придатності (“краще спожити до…”, “краще спожити до кінця…”) зазначається і у чому його відмінність від дати “вжити до”.
Основна ідея такого підходу полягає в тому, що на ринку існують швидкопсувні та більш небезпечні з точки зору мікробіології продукти, для яких має бути зазначена дата “вжити до”. Така позначка інформуватиме про те, що на наступний за цією датою день продукт може ставати небезпечним (наприклад, сире або охолоджене м`ясо, сира риба, яйця)
Продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або строк придатності яких минув, ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!
Якщо ми використовуємо продукт, у якого термін придатності вже закінчився, то ми наражаємо себе на небезпеку отримати харчове отруєння або навіть бактеріальну інфекцію. Найшкідливіші продукти – це яйця, молочні продукти, м’ясні продукти. Саме ці продукти потрібно найретельніше вибирати.
Менш критичні терміни придатності в круп, макаронних виробів, печива та солодощів, Але обов’язково звертайте увагу на цілісність упаковки та зовнішній вигляд такого товару
Змоделюємо ситуацію:
Якщо ви придбали харчовий продукт, строк придатності якого минув – вимагайте у продавця замінити його на придатний або повернути сплачені кошти. Для заміни товару обов’язково пред’явіть товарний (фіскальний) чек, який підтверджує покупку.
Якщо ви придбали придатний продукт, але за зовнішніми ознаками він видається зіпсованим – це може свідчити про порушення умов зберігання або підроблення дати виготовлення продукту. Ви можете замінити такий товар або повернути сплачені за нього кошти.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Продавець несе відповідальність, якщо покупець доведе, що недоліки товару виникли до передання йому товару або з причин, які існували до цього моменту.
Якщо Ви виявили прострочений чи зіпсований харчовий продукт на полиці магазину – обов’язково повідомте адміністрацію та ВИМАГАЙТЕ ПРИБРАТИ ТАКИЙ ТОВАР З ПРОДАЖУ. Попросіть перевірити всю партію, щоб не отруїлись інші покупці. Продукти могли потрапити до магазину вже зіпсованими.
Зіпсований товар підлягає списанню та утилізації!
Законодавство в даному випадку на стороні покупця. Споживач повинен знати, що відповідно Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператор ринку несе відповідальність за дотримання вимог законодавства до харчових продуктів на всіх стадіях виробництва та обігу, в статті 6 Закону України «Про захист прав споживачів» закріплено обов’язок продавця (виробника, виконавця) передати споживачеві продукцію належної якості, а продаж протермінованого товару – це порушення.
Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» за порушення вимог про надання інформації щодо харчового продукту передбачені немалі штрафи.
А саме за реалізацію харчових продуктів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це не створює загрози для життя та/або здоров’я людини або тварини, передбачено накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб-підприємців – у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до Закону України «Про основні вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», неправильно марковані чи непридатні до споживання харчові продукти підлягають вилученню з обігу та/або відкликанню з обігу.
Шановні споживачі, наполегливо радимо – не купуйте протерміновані чи неправильно марковані товари.
Бережіть себе і своє здоров’я!