ШУКАЄМО ПРОФЕСІЙНИХ БАТЬКІВ!!!
Служба у справах дітей Олександрівської селищної ради та центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звертається до родин нашої громади прийняти у свою родину сина або доньку, впустити у своє серце і душу та поріднитися з ними на все життя, продемонструвати гідний приклад благородства та гуманної доброчинності і добропорядності
Якщо Ви та родина, яка готова взяти на виховання обділену батьківською ласкою дитину та власним прикладом змінити ставлення суспільства до проблеми сирітства і безпритульності, тим самим зміцнити нашу державу, ми Вас чекаємо за адресою: смт.Олександрівка, пл.О.Невського , буд 3 (ІІ поверх)
Ця благородна справа під силу тільки людям, серця яких сповнені любові до дітей.
Опіка та піклування над дітьми
Опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх осіб.
Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, і є однією з сімейних форм влаштування таких дітей (поряд з усиновленням, влаштуванням у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу).
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених частинами 3,4 статті 60 Цивільного кодексу України.
Опіка, піклування над дітьми встановлюється до повноліття дитини (якщо батьки померли, покинули дитину, не можуть піклуватись про дитину за станом здоров’я тощо) або на визначений термін (батьки відбувають покарання за скоєння злочину, перебувають під слідством тощо).
Порядок організації опіки і піклування в Україні визначається:
- Конституцією України (ст.51, 52);
- Сімейним кодексом (ст.243 – ст.251);
- Цивільним кодексом (ст.55 – ст.79),
а також низкою законів України та підзаконних актів.
Хто може бути опікуном, піклувальником дитини?
Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Якщо на опікунство претендує декілька осіб, то перевага надається:
- Родичам дитини (незалежно від місця проживання);
- Cім’ї, в якій дитина проживала на момент виникнення питання про встановлення опіки (піклування).
Не може бути опікуном, піклувальником дитини особи, які:
- обмежені у дієздатності;
- визнані недієздатними;
- позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
- перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
- зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
- не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
- страждають на хвороби, перелік яких затверджено Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20.08.2008 р. № 479 «Про затвердження Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2008 р. за № 1022/15713;
- є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
- були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
- за станом здоров’я потребують стороннього догляду;
- є особами без громадянства;
- також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини.
Патронат
У світі робота патронатними прийомними батьками – це поширена і дуже почесна практика. Патронатні батьки проходять спеціальну підготовку – навчальний курс, який дозволяє опанувати всі нюанси роботи з дітьми, які через складні життєві обставини не можуть бути з рідними мамою і татом.
Що таке сімейний патронат?
Патронат над дитиною (далі - сімейний патронат) – це: тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Яка мета сімейного патронату?
Метою сімейного патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.
Чому ця послуга потрібна саме сьогодні?
Враховуючи нинішню ситуацію в Україні, послуга сімейного патронату набуває ще більшої актуальності.
Що це дасть для дитини: безпеку, догляд, виховання та реабілітацію дитини в умовах сім’ї, підтримане спілкування з рідними; а в разі неможливості повернення до біологічної родини – пошук для дитини нової сім’ї.
Що це дасть батькам дитини: можливість усунути складні життєві обставини, вирішити наявні проблеми, отримати професійний соціальний супровід, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та воз’єднанню родини;
Хто такий патронатний вихователь?
Патронатний вихователь – особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї
Діти яких категорій можуть бути влаштовані під патронат?
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме:
новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
підкинуті, знайдені діти;
безпритульні діти;
діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні;
діти, переміщені із тимчасово окупованої території, або району проведення бойових дій в зоні АТО;
інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.
Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовується виключно один випадок: діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або до влаштування під патронат проживали в одній родині.
Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат?
До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років.
Хто може бути ініціатором влаштування дитини під патронат?
Ініціатором влаштування дитини під патронат можуть бути:
батьки чи один із батьків дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах;
сама дитина;
соціальний працівник, який супроводжує сім’ю, що опинилася в складних життєвих обставинах;
вчитель, шкільний соціальний педагог чи психолог, лікар, дільничний міліціонер, інший фахівець соціальної сфери;
будь-який громадянин чи установа, які виявили дитину в складних життєвих обставинах.
Який термін перебування дитини в патронаті?
Оптимальний термін перебування дитини в патронатній сім’ї визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.
Хто може стати патронатним вихователем?
громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;
мають позитивний досвід сімейного виховання дітей;
мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);
не мають судимості;
стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;
одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;
зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;
пройшли навчання та отримали довудку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.
Які основні завдання патронатних вихователів?
забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;
соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;
створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров'ю дитини;
підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
Які права патронатних вихователів?
брати участь в розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю;
отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;
визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;
отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;
на супервізію та професійну підтримку;
представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;
звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпечення прав дитини, функціонування сім'ї;
відмовити у влаштуванні в свою сім’ю дитини старше 14 років або у разі, якщо влаштування дитини може негативно вплинути на задоволення потреб інших дітей, в т.ч. власних;
відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей;
отримувати пільги передбачені чинним законодавством.
Які обов’язки патронатних вихователів?
нести персональну відповідальність за життя та збереження здоров’я дитини, тимчасово влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, її фізичний та психічний стан;
дотримуватися конфіденційності інформації про дитину та її батьків, що може завдати шкоди дитині та її сім'ї;
дотримуватися вимог договору про влаштування дитини.
Інформацію про сімейний патронат, ролі та функції патронатних батьків Ви можете прочитати на сайті http://www.patronat.in.ua/about/, а також звернувшись:до служби у справах дітей Олександрівської селищної ради, або ж до центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді Олександрівської селищної ради