"ДОСТУПНІ ЛІКИ" ДЛЯ МЕШКАНЦІВ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Дата: 03.05.2017 11:02

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2016 року

№863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів» зі змінами 1 квітня 2017

року в Україні стартувала Урядова програма «Доступні ліки». У зв’язку з цим у мешканців

селищної ради виникло багато запитань. На них погодився відповісти головний лікар Центру

первиної медико-санітарної допомоги Олександр Гусак.

Найбільше людей зараз хвилює питання, на які ліки поширюється дана програма?

- У постанові Кабінету Міністрів України є перелік компонентів, що підлягають відшкодуваню.

Це діючі речовини, що є основою лікарських препаратів. Це цукровий діабет ІІ типу (пігулки),

препарати для хворих на бронхіальну астму, та з серцево-судинними паталогіями.

А чому обрано саме ці захворювання?

- Це європейський досвід оказання першої медичної допомоги, який свідчить про те,

що ці захворювання – перші, на які слід звертати увагу. Серед нашого населення контингкнт

з ціми захворюваннями – найбільший. Ми продовжуємо видавати ліки учасикам АТО, Чорнобильцям, дітям-сиротам та іншим незахищеним категоріям населення. Але це зовсім інша програма та інші кошти.

У якому випадку можна зовсім безкоштовно отримати ліки, а коли потрібно буде доплачувати?

- Сімейний лікар пропонує пацієнту препарат, діюча речовина якого є у списку для відшкодування. Наприклад, якщо це препарат українського виробника і він коштує 10 гривень, пацієнт отримає його безкоштовно. Але якщо хворого не задовільняє це найменуваня, він має повне право обрати інший, з тією ж діючою речовиною. Але якщо ціна обраного препарату буде вже не 10 гривень, а 15 – різницю має заплатити сам пацієнт. Лікар рекомендує кращий препарат, який є.

Чи почала вже у нас діяти програма «Доступні ліки»?

- Практично вже вона почала діяти 15-18 квітня. На сьогодні виписано більше 120 рецептів. Щоденно йде моніторинг, лікарі кожного дня виписують близько 30 рецептів. Ми готові працювати, знаємо, як працювати, адже досвід вже є – у 2013-2014 роках діяла схожа програма для хворих на гіпертонію.

Що потрібно зробити, щоб отримати рецепт?

- Людина, яка хворіє, наприклад, на гіпертонію або серцево-судинні захворюваня, може прийти до сімейного лікаря і отримати рецепт на безкоштовний лікарський засіб. Інше питаня – чи буде він ефективний саме для цього пацієнта, чи підійде він йому. Але, як я вже казав, пацієн має право вибрати аналог, який містить ту діючу речовину, яка є в переліку на відшкодування.

Які аптеки в нашому районі будуть відпускати ліки за рецептами?

- Поки що погодилася співпрацювати лише аптека «Добрі ліки». На даний момент за рецептами, що виписують наші сімейні лікарі, можна буде придбати препарати тільки на території Олександрівського району. Але вже зараз піднімається питання про можливість отримання ліків в інших аптеках даної мережі. Сьогодні працівники соціальної служби йдуть назустріч пенсіонерам, інвалідам, які проживають у віддалених селах. Вони погодились привозити їм безкоштовні ліки. Адже буває так, що препарат коштує 5 гривень, а проїзд до Олександрівки – 50 гривень. Ми все враховуємо, і намагаємося зробити ці ліки максимально доступними для населеня.

З якими проблемами можуть стикатися пацієнти? До чого їм слід бути готовими?

- Насамперед, з тим, що не всі групи препаратів задіяні. Наприклад, якщо людина довгий час приймала препарат – а його немає у списку відшкодування. А запропонований може бути для нього менш ефективним, або зовсім не підходити. Наступна проблема – не увесь перелік ліків є в аптеках. Аптечна мережа може не працювати з виробником, ліки якого є у списку відшкодуваня, тоді за іншого виробника пацієнту доведеться відшкодовувати. Рецепт, що виписує лікар, діє протягом місяця. Якщо з якихось причин препарату немає у аптеці, то щойно він з’явиться, людина одразу може його придбати.