Олександрівська селищна територіальна громада
Донецька область, Краматорський район. ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА - ПІВНІЧНА БРАМА ДОНБАСУ

Паспорт

Олександрівська селищна територіальна громада (далі Олександрівська селищна ОТГ), розташована в північно-західній частині Донецької області та межує з Харківською, Дніпропетровською областями України та із Слов’янським районом Донецької області. Протяжність ОТГ із заходу на схід – 46 кілометрів із півночі на південь – 26 кілометрів. Відстань до обласного центру міста Краматорськ шосейними дорогами становить 60 кілометрів. Загальна площа Олександрівської територіальної громади складає – 73295 га, що становить 72,56% від території Олександрівського району.

Олександрівську територіальну громаду створено 15 травня 2018 року шляхом об’єднання 1 селищної та 10 сільських рад. Адміністративний центр громади – селище міського типу Олександрівка.

У складі ОТГ знаходиться 42 адміністративно- територіальні одиниці, в тому числі 1 селище міського типу та 41 сільський населений пункт, 10 потенційних старостинських округів. Олександрівська селищна ОТГ утворена шляхом об’єднання Олександрівської селищної ради з населеними пунктами: селище Олександрівка, село Варварівка, село Дмитро-Дар'ївка, село Левадне, село Надеждівка, село Новополтавка, село Петрівка Перша, село Софіївка; Петрівської Другої сільської ради з населеними пунктами: cело Петрівка Друга, cело Зелений Брід, cело Знаменівка, cело Микільське, cело Пасічне; Новоолександрівської сільської ради з населеними пунктами: cело Новоолександрівка, cело Єлизаветівка, cело Зелене, cело Карпівка, cело Новий Кавказ, cело Новобахметьєве, cело Новопригоже;  Мирнодолинської  сільської ради з населеними пунктами: cело Мирна Долина, cело Бузинівка, cело Мар'ївка, cело Новознаменівка, Очеретинської сільської ради із населеними пунктами: cело Очеретине, село Голубівка, село Громова Балка, Беззаботівської сільської ради із населеними пунктами: cело Беззаботівка, cело Дмитроколине, cело Новоандріївка, cело Новостепанівка, cело Роздолля, cело Софіїно-Лиман; Високопільської сільської ради із населеними пуктами: село Високопілля, село Запаро-Мар'ївка;  Золотопрудської сільської ради із селом Золоті Пруди; Михайлівської сільської  ради із населеними пунктами: cело Михайлівка, cело Львівка, cело Шаврове; Некременської  сільської  ради із селом Некременне; Староварварівської сільської ради із населеними пунктами: cело Староварварівка, село Яковлівка.

В теперішній час Олександрівська селищна рада представлена 26 депутатами селищної ради. До складу виконкому входить 12 членів.

Нинішнє селище Олександрівка засноване в 1762 році як село поміщика генерал-поручика Дмитра Норова, хоча козацькі поселення існували тут і раніше на землях Орельської паланки. За 20 років до побудови храму жителі мали каплицю, а під час святої Чотиридесятниці виконували християнський обов'язок в слободі Петропавлівці, Катеринославської губернії, а потім в Георгіївській Барвінківській церкві.

В Олександрівській громаді протікає 3 малі річки: Гнилуша, СамараМаячка. Річки Самара і Маячка зарегульовані ставками Донрибкомбінату. Створено 15 штучних водоймищ. Рибгосп Олександрівський розділений на 4 рибогосподарські ділянки. Площа — 1800 га. З 15 штучних водоймищ 7 виділено для ведення промислового та любительського риболовства. В громаді діє 4 свердловини. Вода використовується для господарських потреб і питного водовикористовування. На території громади знаходиться лісовий фонд, діють заказники та заповідні урочища.

Сучасна демографічна ситуація в Олександрівській селищній ОТГ, як і в цілому по області, ускладнюється під впливом проведення військових дій на території Донбасу. Станом на 1 січня 2020 року чисельність постійного населення громади 12833 мешканця, що складає 99% до відповідного періоду 2018 року та 101% запланованих показників. Чисельність  працездатного  населення (віком від 16-59 років) 7624 мешканця, кількість дітей віком до 16 років 1802 мешканця. На даний час в громаді спостерігається природне скорочення населення тобто перевищення кількості померлих (194 особи) над чисельністю народжених (64 особи) на 130 осіб.

На території громади проживає 855 осіб з інвалідністю, з них 62 дитини віком до 18 років. Кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб 2200.

Статевий та віковий склад населення відображає загальні демографічні тенденції як області, так і країні в цілому. За статистичними даними Головного управління статистики у Донецькій області (станом на 01.01.2020) кількість жіночого населення - 54%, чоловічого – 46%. Економічно активне населення у віці 18-60 років складає близько 58% від загальної кількості населення, населення пенсійного віку – 26 %.

Мережа закладів дошкільної освіти на сьогоднішній день у громаді складається з  9 дошкільних установ, а саме: 4 заклади дошкільної освіти та 5 дошкільних підрозділів у складі НВК.

Медичну допомогу жителям  громади надають 2 заклади охорони здоров’я первинної та вторинної ланки медицини.

Первинна  ланка представлена комунальним некомерційним підприємством «Олександрівський  Центр первинної медико-санітарної допомоги». У його структурі 1 Центр первинної медико-санітарної допомоги, 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 14 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Медичну допомогу надають  9  лікарів загальної практики сімейної медицини, які обслуговують   12 833 мешканця.

Культурно-інформаційні та дозвіллєві послуги мешканцям громади надають 14 закладів культури:

• Культурно-інформаційний центр та 8 сільських клубів;
  • Публічна бібліотека з Високопільською філією, 3 бібліотеками-клубами та 10 бібліотечними пунктами;
  • Народний музей історії села Некременне;
  • 1 Школа мистецтв