A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Олександрівська селищна територіальна громада
Донецька область, Краматорський район. ОЛЕКСАНДРІВСЬКА ГРОМАДА - ПІВНІЧНА БРАМА ДОНБАСУ

ОЛЕКСАНДРІВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ КРАМАТОРСЬКОГО МЦ З НАДАННЯ БВПД ІНФОРМУЄ

Дата: 06.04.2020 11:04
Кількість переглядів: 123

Доволі тривалий час в Україні ставлення до домашнього насильства залишилось суто «домашнім», а суспільство переважно закривало очі, мовляв, не варто пхати носа у чужу сім’ю. Задля вирішення проблеми домашнього насильства в Україні 7 січня 2018 року набув чинності Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», в якому запроваджено новий підхід до боротьби з цим негативним явищем у суспільстві.

Домашнє насильство ? діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Діючим законодавством передбачені спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, до яких належать:

1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

2) обмежувальний припис стосовно кривдника;

3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

 Терміновий заборонний припис може містити такі заходи:

1) зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;

3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб.

Постраждала особа або її представник мають право також звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника.

Обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:

1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

 Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Постраждала особа може вимагати від кривдника компенсації її витрат на лікування, отримання консультацій або на оренду житла, яке вона винаймає (винаймала) з метою запобігання вчиненню стосовно неї домашнього насильства, а також періодичних витрат на її утримання, утримання дітей чи інших членів сім’ї, які перебувають (перебували) на утриманні кривдника, у порядку, передбаченому законодавством.

Уповноважений підрозділ органу Національної поліції України бере на профілактичний облік кривдника з моменту виявлення факту вчинення ним домашнього насильства і проводить з ним профілактичну роботу.

       Крім того, кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року.

5 фактів, які треба знати про домашнє насильство:

  1. Поза законом усе, що принижує честь та гідність (насильство може бути як фізичним, так і психологічним, економічним чи сексуальним).
  2. Кривдником може бути не лише чоловік (кривдником може бути чоловік/дружина, колишній чоловік/дружина, мати/батько одного з членів подружжя, брат/сестра, інший родич, інша особа, яка пов’язана спільним побутом чи спільним проживанням).
  3. Діти страждають найбільше (дитина, яка стала свідком (очевидцем) домашнього насильства, уже постраждала від нього).
  4. Виправдань немає і не може бути (насильство це злочин, якому немає виправдання; за вчинення домашнього насильства настає кримінальна відповідальність).
  5. Правова допомога поруч (постраждалі від домашнього насильства можуть безоплатно отримати усі види правових послуг).

Особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі мають право на всі види правових послуг, а саме захист, здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру.

Для отримання правової консультації звертайтесь:

Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

- електронна пошта: kramatorsk.donetsk@legalaid.dn.ua
-  тел. +38 (099)  266 91 62

Олександрівське бюро правової допомоги

смт. Олександрівка, вул. Самарська, буд 5.
Тел.: +38 (066)-749-54-31 06269 (2-10-02)

Правову консультацію можна також отримати:

- зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
- поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
- поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
- прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat
- скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь